ایران پیشتاز رشد تولید فولاد در دنیا

تازه‌ترین گزارش انجمن جهانی فولاد حاکی از رشد ۱۲.۶ درصدی تولید فولاد خام ایران در ده ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به دور مشابه سال قبل و رشد ۲۷.۹ درصدی تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ نسبت به ماه اکتبر سال گذشته میلادی است.

آمارهای «وُرلد استیل» نشان می‌دهد که میزان تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی، ۲۷.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تن رسید. افزایش چشمگیر تولید فولاد خام ایران در ماه اکتبر مزمان با افزایش ۷ درصدی تولید فولاد خام جهان در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل صورت گرفته است.

همچنین، ایران طی دوره ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۲۰، ۲۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تن فولاد خام تولید کرده که در مقایسه به رقم مدت مشابه سال گذشته میلادی (۲۱ میلیون و ۱۲۹ هزار تن)، رشد ۱۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش ۲ درصدی تولید فولاد خام در جهان

به گزارش انجمن جهانی فولاد، ۶۴ کشور تولیدکننده فولاد، از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه اکتبر سال جاری، یک میلیارد و ۵۱۱ میلیون و ۴۳ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به فولاد خام تولیدشده در مدت مشابه سال گذشته میلادی (یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۳۳۹ هزار تن)، ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

میزان تولید فولاد خام در دنیا طی ماه اکتبر با ۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۶۱ میلیون و ۸۹۰ هزار تن رسید.

از نکات مهم گزارش انجمن جهانی فولاد این است که تولید فولاد خام چین (بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا) در ماه اکتبر امسال با رشد ۱۲.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ۹۲.۲ میلیون تن رسیده است. میزان رشد تولید فولاد خام چین در ۱۰ ماه نخست امسال، ۵.۵ درصد بوده است.

تولید فولاد خام ژاپن در ماه اکتبر کاهش ۱۱.۷ درصدی و تولید فولاد خام کره جنوبی کاهش ۱.۸ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده است. تولید فولاد خام هند نیز در ماه اکتبر، ۰.۹ درصد افزایش یافته است.

تولید فولاد خام اتحادیه اروپا در ماه اکتبر ۵.۶ درصد و تولید فولاد خام آمریکا ۱۵.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است.

تولید فولاد خام ترکیه در ماه اکتبر ۱۹.۴ درصد افزایش یافته و در مجموع ده ماهه نخست امسال، تولید فولاد خام این کشور نسبت به دوره مشابه سال قبل میلادی، ۴.۲ درصد افزایش یافته است.

از بین کشورهای عمده تولیدکننده فولاد، تنها تولید فولاد خام ایران، چین و ترکیه در میانه بحران کرونا، صعودی بوده است که از میان این سه کشور نیز در ده ماهه نخست سال ۲۰۲۰، بیشترین رشد تولید فولاد خام متعلق به ایران بوده است.

نمودار زیر تولید فولاد خام ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد دنیا در ده ماهه نخست سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد:

منبع:چیلان

سقوط و صعود بهای میلگرد در اوج

سقوط قیمت میلگرد می تواند تاثیر زیادی بر میزان تقاضا داشته باشد، همانطور که گفته شد قیمت میلگرد تحت تاثیر نرخ ارز ممکن است تغییرات بسیاری پیدا کند.

اما عامل های دیگری وجود دارند که این قیمت ها را صعودی و نزولی می کند. اگر بخواهیم تک تک موارد را مورد بررسی قرار دهیم که کدام یک از عوامل تاثیر بیشتری بر بالا و پایین شدن نرخ می گذارد، نمی توانیم عامل اصلی را تعیین کنیم. عواملی همچون عرضه ی میلگرد در بازار بورس یکی از این عوامل مهم است که باید به آن توجه داشت.

میلگرد در بورس کالا با قیمتی کنترل شده عرضه خواهد شد و میزان تقاضای مناسبی هم برای پیمانکاران و مهندسان ساختمان دارد. البته عاملی که برای تولید باید به آن دقت کرد، میزان عرضه ی شمش فولادی در بورس می باشد زیرا میلگرد های فولادی از شمش تهیه می شوند.

شمش های فولادی همانطور که از لحاظ عرضه بسیار اهمیت دارند از لحاظ میزان تامین می توانند تاثیر بسزایی داشته باشند. شمش های فولادی به سبب عرضه از این لحاظ مهم هستند که بتوانند آن را خریداری و بعد از آن میلگرد های فولادی تهیه کنند. به طور مثال با عرضه ی میلگرد در بازار باید دقت کرد که شمش فولادی نیز در بازار عرضه شوند زیرا محصول اولیه ی تولید میلگرد شمش فولادی است و عرضه ی شمش بسیار مورد اهمیت می باشد.

عامل دیگری که سقوط قیمت ها را بر عهده می گیرد قیمت اعلام شده ی شمش و همچنین مواد اولیه است. مواد اولیه برای تولید شمش ممکن است تا حدودی قیمت ها را تغییر دهد. این تغییر قیمتی همچنین بر قیمت شمش فولادی تاثیر می گذارد تاثیر پذیر بودن هر یک از قیمت ها بر دیگر قیمت ها اثر می گذارد و این نشان دهنده ی این است که قیمت ها به صورت زنجیره واری به یکدیگر متصل اند. قیمت ارز نیز بر قیمت مواد اولیه فولادی نیز تاثیر گذار است؛ بنابراین صعودی شدن نرخ میلگرد یا هر یک از محصولات این عوامل را هم در بر خواهد داشت به همین دلیل دولت برای اینکه دست واسطه گران را از افزایش قیمت ها کوتاه کند ناچار مجبور به ارائه ی محصولات فولادی در بورس است که با کنترل قیمت ها می تواند قیمت تمام شده را به خریداران و سرمایه گذاران اعلام کند.

بهبود قیمت میلگرد

با توجه به اینکه اوضاع کشور در چند روز اخیر با معضلاتی مواجه بوده است اما بازار آهن الات اندکی رو به بهبود رفته. قیمت ارز با توجه به کاهشی شدن خود این موضوع را اثبات کرده که نرخ ارز تاثیر زیادی بر قیمت آهن آلات خواهد گذاشت. قیمت محصول پرکاربردی همچون میلگرد هم این قضیه را به صورتی واضح تعیین کرده است. در ادامه ما شاهد این هستیم که زنجیره ی فولاد بتواند فعالیت خود را گسترده کند و در زمینه های دیگر پویا بودن خود را نمایان کند. بازار محصولات فولادی با توجه به اینکه جزئی از کالاهای اساسی محسوب می شود و بخشی از نیاز های عمده و اساسی مردم را برطرف می کند پس با هر اتفاقی از جمله تغییر نرخ ارز می تواند بالا و پایین شدن نمودار خود را به نمایش بگذارد و اما کدام یک از محصولات فولادی بیشترین تاثیر را از نرخ ارز می گیرند؟

به طور کلی می توان گفت تمام محصولات فولادی توسط نرخ ارز بالا و پایین خواهند شد. اما بیشترین محصولی که از لحاظ کاربردی با بالا و پایین شدن نرخ ارز می تواند روند نمودار را تغییر دهد محصول میلگرد فولادی است. میلگرد های فولادی در ساختمان سازی نقش گسترده ای را ایفا می کنند. به همین دلیل نوسانات قیمتی این محصول دور از انتظار نمی باشد. محصول میلگرد های فولادی نیز هر کدام با استانداردی خاص قیمت متناسب به خود را دارد. همانطور که قیمت میلگرد های آجدار نسبت به میلگرد ساده متفاوت می باشند این نکته نیز حائز اهمیت است که قیمت های میلگرد آجدار با اندازه ها و سایزهای مختلف قیمت نامشخصی دارد. به طور مثال قیمت میلگرد A3 با قیمت میلگرد A2 بسیار متفاوت می باشد. این تفاوت قیمتی نیز به این دلیل است که میزان مواد به کار رفته و همچنین اندازه و سایز این دو میلگرد با هم متفاوت می باشد و با توجه به مرغوبیت استفاده از مواد اولیه این محصول با نرخ ارز به صورت مستقیمی تغییر خواهد کرد. در چند روز اخیر با توجه به اینکه نرخ ارز کاهش یافته است ما شاهد بهبود قیمت میلگرد بوده ایم. قیمت میلگرد بر ساخت و ساز تاثیر گسترده ای دارد و می توانیم بگوییم خریداران میلگرد بیشتر ساختمان سازان هستند هر چند که میلگردهای دیگر برای جوشکاری می توانند مورد بهره برداری قرار گیرند که این بهره برداری نیز برای جوش دادن میلگرد های فولادی به یکدیگر استفاده خواهد شد.

اما نکته ی دیگر هم وجود دارد و آن تولید شمش می باشد، به طور حتم ما شاهد این نتیجه هستیم که کارخانه ی ذوب آهن با تولید شمش توانسته خط میلگرد خود را راه اندازی کند. کارخانه ی ذوب آهن اصفهان با دارا بودن خط تولید شمش توانسته محصول ساختمانی خود را به صورتی مستقیم به خریدار و یا سرمایه گذار ارائه دهد. اما در این بین مسئله ی دیگر میزان عرضه می باشد. به همان نسبتی که شمش تولید می شود بایستی محصول مورد نظر نیز به بازار عرضه و تولید شود.

اما این میزان ممکن است اندکی متفاوت باشد.متفاوت بودن این میزان به این دلیل است که از شمش های فولادی میتوان ورق های فولادی هم تهیه کرد. با قرار دادن شمش در فرآیند خط نورد ، ورق های فولادی مورد استفاده قرار میگیرد.ورق های فولادی هم از لحاظ قیمتی با تعرفه ی متفاوتی عرضه میشوند و این به دلیل نوع شمش مصرفی می باشد.عامل دیگری که باید برای خرید میلگرد به آن توجه کرد ، کیفیت میلگرد های موجود میباشد.هرچه کیفیت و مواد اولیه در میلگردها بیشتر باشد ، استحکام و مقاومت آن بیشتر میشود و کمتر مورد زنگ زدگی قرار میگیرد. میلگردهایی که از شمش های معمولی تهیه میشوند ، مقاومت خود را دارا می باشند اما در برابر اتفاقات ناگهانی احتمال دارد از خود مقاومت نشان دهند.میلگردها باید در فرآیند تولید از شمش های مرغوب تهیه شوند و همچنین در فرآیند تولید باید به این نکته توجه کرد که در فرآیندی مثل سردکنندگی قرارمیگیرند.

بنابراین میلگردهای فولادی باتوجه به نوع شمش به کار رفته در فرآیند تولید مرحله ای را باید طی کنند تا مقاومت خود را بالاتر ببرند .فرآیندی مثل سردکاری توسط فشار آب و خنک کردن ، میلگرد حرارت شده از نمونه هایی است که هم بر قیمت میلگرد و هم بر کیفیت میلگرد تاثیر میگذارد.بنابراین قیمت این میلگردها نیز با دیگر میلگردها متفاوت خواهد بود.میلگرد کارخانه های کویر کاشان ، ذوب آهن و دیگر کارخانه ها از این نوع می باشد که نسبت به تکنولوژی روز هم از کیفیت بالایی برخوردارند و هم نسبت به قیمت اندکی اندکی بالاتر می باشد.اما این تفاوت قیمتی از لحاظ کیفیتی ارزشمند می باشد.این تفاوت قیمتی نیز به این دلیل است که در فرآیند نورد محصول میلگرد علاوه بر اینکه نوع شمش استفاده شده متفاوت می باشد ، فرآیند نورد آن نیز متفاوت تر خواهد بود.پس میتوان گفت کارخانه ها برحسب اینکه چه نوع شمشی به کار می برند و یا از چه فرآیندی در خط نورد تولید می شوند ، دارای قیمت های متفاوتی می باشند. فرآیندهایی که در خط نورد میلگرد بر روی محصول اعمال می شود ، می توان بر میزان مقاومت تاثیر زیادی بگذارد./خبرآنلاین/

تاثیر لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران

پس از گذشت تقریبا ۱۵ روز از انتخابات آمریکا و علی رغم تلاش های ترامپ برای اثبات تقلب در نتیجه انتخابات همچنان جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب می باشد. در این صورت قول های بایدن در خصوص لغو تحریم های آمریکا علیه ایران پس از پیروزی خود قوت گرفته است و اکنون سوالی که در ذهن اکثر ما می چرخد این است آیا واقعا بایدن تحریم ها را لغو خواهد کرد؟ آیا لغو این تحریم ها چه تاثیری بر بازار و قیمت ها دارد و در واقعا تا چه میزان می تواند موثر باشد. در ادامه به این موضوع پرداخته ایم و تمامی مسائل حاشیه آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

 

 

لغو تحریم ها در دولت بعدی آمریکا و تاثیر آن بر بازار

ایران و آمریکا دو کشوری که از ابتدای انقلاب جمهوری اسلامی تاکنون یعنی بیش از ۴۰ سال خصومت دیرینه دارند. در واقع تحریم اقدامی متوسل به زور برای واداری طرف مقابل می باشد که نه تنها می تواند اثر سوء بر روابط بین الملل یک کشور بلکه بر اقتصاد و معیشت مردم آن کشور داشته باشد. تحریم های آمریکا علیه ایران پدیده ای نو نبوده و در طول انقلاب وجود داشته است اما در چهار سال گذشته یعنی در زمان ریاست جمهوری ترامپ بیشترین میزان تحریم علیه ایران وضع شد و به نوعی ایران تیره ترین دوران سیاسی و اقتصادی را تجربه کرد. وجود تحریم ها در کنار همه گیری اپیدمی کرونا شرایط را بیش از پیش برای دولت و ملت ایران سخت تر کرد. تا جایی که در سطح بین الملل خواستار لغو تحریم ها در این شرایط شدند ولی گویا تصمیمات کاخ سفید و دولت ترامپ به قدری قاطع است که چیزی بر آن تاثیر ندارد.

البته در داخل ایران نیز تلاش هایی برای لغو این تحریم ها صورت گرفته است که البته تاکنون هیچ یک از آنها کارآمد نبوده است. اما چرا دولت ایران نتوانسته با لغو این تحریم ها حداقل تا میزانی اثر منفی آن را از زندگی و معیشت مردم خود بر دارد. در این خصوص به دو دیدگاه از تحلیلگران سیاسی پرداخته ایم.

دیدگاه اول آن است که به دلیل آن که وزارت امور خارجه اجتماعی در داخل تشکیل نداده تا با استفاده از آن بتواند اقدامات عملیاتی خود را پیش ببرد و دیدگاه دوم بر این باور است که اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه ایران کافی نبوده و بهتر است اقداماتی برای تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی آمریکا و کشورهای موثر در منطقه شکل دهد، که البته در این خصوص هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

و اما اکنون پس از انتخابات آمریکا ۲۰۲۰ چنانچه بایدن پس از ورود به کاخ سفید و قرارگیری بر سر قدرت تحریم های علیه ایران را بردارد و به برجام بازگردد این بدان معناست که امکان صادرات و ورود ارز به داخل کشور فراهم می شود و بازار رونق می گیرد و از طرف دیگر پول های بلوکه شده ایران بازخواهد گشت و تا میزانی کسری بودجه رفع خواهد شد. این بسیار طبیعی است بازار در اولین فرصت حتی به صورت موقت و متاثر از جو مثبت بازار در جوانب مختلف تغییر خواهد کرد. برای توضیح بیشتر، به دو سوالی که بیشتر پرسیده می شود پاسخ می دهیم:

لغو تحریم ها در دولت بعدی آمریکا و تاثیر آن بر بازار

آیا قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند؟

یکی از کارشناسان اقتصادی وضعیت اقتصادی ایران را پس از لغو تحریم ها و بازگشت حدودا ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده به کشور، اینگونه تحلیل کرده است که با بازگشت آمریکا به برجام در کنار منابع مالی که به ایران باز میگردد فرصت هایی برای ایران ایجاد می گردد ضمن آنکه بسیاری از هزینه هایی مانند داد و ستد که هم اکنون متوجه ایران می باشد برطرف خواهد شد. همچنین با برطرف کردن تحریم ها نفت ایران به صورت مسقتیم به فروش می رسد و درآمد های ارزی به رونق گذشته خود باز می گردد. در این صورت است که تا میزانی از قیمت کنونی دلار در بازار کاسته خواهد شد.

آیا قیمت طلا کاهش می یابد؟

از طرف دیگر تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی هستند که بر این عقیده اند که با رفع تحریم ها اثر مثبت آن بر بازار کوتاه مدت است و تنها دلیل اصلی آن دولت می باشد که نمی گذارد از حدی قیمت ارز کاهش یابد. بر همین اساس نمی توان انتظار کاهش قیمت در بازار طلا را داشت. نظر به اینکه قیمت روز طلا بر اساس قیمت دلار و نرخ جهانی طلا محاسبه می شود.

پیش بینی بورس بعد از انتخابات آمریکا

در واقع اثر تحریم یا لغو آن بر اقتصاد ایران بیشتر می تواند تاثیر روانی باشد چرا که عوامل داخلی زیادی وجود دارد که از کاهش قیمت ها تا رسیدن به مقطعی جلوگیری کند. این را می تواند از رفتار بازار مشاهده کرد. مطابق با آنچه در رفتار چند ماهه بازار رصد کردیم می شد این را فهمید که بازار بیشتر به انتظارات آینده و نه به مسائل اقتصادی واکنش نشان داد به همین دلیل لغو تحریم اثر کوتاه مدت و بر اساس جو روانی بازار دارد. بازار بورس ایران نیز مسئله ای وابسته به تحریم آمریکا نمی باشد و مشکلات به وجود آمده در آن باید با تصمیمات و سیاست های دولت حل و فصل شود.

پروفیل (قوطی)

«پروفیل»

پروفیل یا Profile به معنای ثابت بودن مقطع در طول است. پروفیل معمولا در ساختمان سازی، صنعت و راه سازی کاربرد دارد. پروفیل ها اصولا به صورت مربع و مستطیل شکل هستند. پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی با مقطع کوچک معمولا برای نرده های فلزی، در و پنجره، پیاده روها و … کاربرد دارند و پروفیل ها با مقطع بزرگ برای ساخت ستون و اسکلت فلزی ساختمان به کار می روند. Profile ها را می توان از نظر باز یا بسته بودن نیز تقسیم بندی کرد. Profile های باز در صنعتی ساختمان سازی اعم از تیرآهن، میلگرد، نبشی، تیرآهن هاش، تیرآهن بال پهن و … می باشد. profileهای بسته نیز همانند لوله، قوطی، Profile درب و پنجره، Profile پی وی سی، Profile های کرکره برقی و … می باشند.

انواع پروفیل

پروفیل مقاطع باز ( u,z,c) :

پروفیل های درب و پنجره که بعد و ضخامت متنوعی دارند برای چارچوب درب استفاده می شوند و از جنس های چوب ، ام دی اف و قاب اطراف پنجره در نمای بیرون ساختمان است. (Profile) پروفیل های باز با مقطع Z نیز ابعاد و ضخامت متفاوتی دارند و غالباً در سقف سالنهای بزرگ مانند سوله ، سالن ورزشی ، انبار و پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

موارد مصرف پروفیل

بیشترین کاربرد پروفیل ها (Profile) در ساخت در و پنجره های آهنی می باشد . پروفیل ها (Profile) در گروه های ۱ تا ۷ ( از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی می شوند و برای ساخت پنجره و چارچوب آن استفاده می شوند.

پروفیلها (Profile) در مقاطع کوچک مربع و مستطیل غالباً برای در و پنجره منازل ، کنار راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارها و زمینهای حصارکشی شده و نرده پیاده رو و خیابان ها به کار می روند و کمتر در نرده فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.
در صنعت خودروسازی از انواع پروفیلها مانند پروفیل های قوطی مربعی و مربعی مستطیلی استفاده می شود.
پروفیل (Profile) قوطی مربعی در ساخت پایه میز و صندلی و همچنین برای پوشش سقف استفاده می شود .

پروفیل از جمله محصولات فولادی است که در صنایع ساختمان (تولید در و پنجره )، راه سازی ها کاربرد بسزایی دارند که در دوحالت سبک و سنگین موجود می باشند از این رو صفاهان فلز احسان با گذاشتن این مطلب سعی بر این دارد اطلاعاتی جامع در مورد این مفاهیم در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهد.

پروفیل سبک:

این نوع پروفیل از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند.

نوع مبلی در صنایعی مانند لوازم خانگی، دوچرخه‌ سازی، کانتینر و مبلمان کاربرد فرآوان دارد. این نوع  ویژگی‌های زیادی دارد همین امر سبب استفاده‌ گسترده از آن گردیده است. در ادامه سعی شده تا به برخی از این موارد اشاره نماییم.

ادامه مطلب

میلگرد صادراتی

میلگرد صادراتی به عنوان یکی از پرتقاضاترین محصول فولادی از یک طرف، و از طرف دیگر نوسانات دلار و ارز ، قوانین لحظه ای گمرک و … مشکلات خاص خود را ایجاد نموده است که نیاز به کارشناسان متخصص و مجرب در این زمینه دارد. صفاهان  فلز احسان این نوید را به شما می دهد که کارشناسان مجرب خود را با آگاهی و دانش کافی در تمامی امور صادرات و چالش های آن، با شما همراه سازد و تضمین می کند تا مسیر آسان و ایمنی را پیشرو داشته باشید.

میلگرد صادراتی و ویژگی های آن

میلگر صادراتی و ویژگی های آن که باید در نظر داشته باشید به گونه است که میتواند آینده کاری شما را در زمینه صادات میلگرد مشخص کند. چرا که کشورهای خریدار محصولات میلگرد ایران، به دنبال کیفیت بالا و قیمت مناسب هستند و در صورتی که این نیاز آنها تامین نگردد، صادر کننده های دیگر، بازار صادرات را در دست خواهند گرفت و به این ترتیب شاهد از دست رفتن فرصت های تجاری در این زمینه خواهیم بود.

برای مشخص نمودن این موضوع که آیا میلگرد مورد نظر شما برای صادرات مناسب است یا خیر حتما نسبت به این موضوع مطالعات فراوانی داشته باشید و به زبان ساده آگاهی خود را افزایش دهید. استفاده از تجربیات کسانی که قبلا در عرصه صادرات میلگرد به خارج از کشور کار کرده اند نیز میتواند کمک فراوانی به شما بکند. شرکت صفاهان فلز احسان علاوه بر این که به شما کمک میکند تا بتوانید محصولاتی با کیفیت مناسب برای صادرات پیدا کنید، در مسیر صادرات به خارج از کشور و پیدا کردن مشتری نیز به شما کمک خواهد کرد. شما می توانید برای اطلاع از شرایط صادرات میلگرد با شماره ۰۹۱۱۱۰۰۱۱۱۱ تماس بگیرید.

تاثیر نرخ ارز بر محصولات فولادی

تغییرات نرخ ارز مهمترین کنترل کننده قیمت محصولات است. اما همانطور که در مقالات قبل هم به آن اشاره شد به ناچار قیمت های داخلی تحت تاثیر قیمت های جهانی قرار خواهد گرفت. اخبار امروز مبنی بر افزایش لحظه ای نرخ دلار تا ۷۰۰ تومان نسبت به دیروز در کنار اخبار مربوط به افزایش قیمت سنگ آهن و شمش چین موجب افزایش قیمت محصولات فولادی در ایران هم خواهد شد.

این افزایش قیمت حداقل تا چند روز قابل پیش بینی است چرا که کنترل مجدد قیمت ها توسط دولت امکان پذیر است اما ممکن است برای خریدارانی که قصد سرمایه گذاری در خرید و فروش آهن را ندارند بهترین موقع برای خرید باشد، چرا که پیش بینی دقیق با توجه به عدم نوسانات میسر نیست.

از طرف دیگر کاهش قیمت ارز به زیر ۱۲ هزار تومان بعید است، اما به نظر می رسد نوسانات حول این قیمت حداقل تا چند روز آینده ادامه داشته باشد چرا که علی رغم مدیریت دولت و بانک مرکزی در کنترل اوضاع اقتصادی، تردیدی در محدود شدن درآمدهای ارزی کشور ناشی از تحریم ها وجود ندارد.

شنیده ها:
همچنین آمار نشان می دهد صادرات کالاهای ایرانی به عراق بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است و در برنامه تدوین شده بر ادامه این پیمان پولی تاکید شده است.
شنیده ها حاکی از آنست که محصولات فولادی یکی از اهداف صادارت به عراق می باشد که موجب تاثیر بر قیمت ارز خواهد شد.
لذا فعالان اقتصادی بخصوص در حوزه محصولات فولادی باید آگاهانه نسبت به تقاضای خود اقدام کنند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد

تحلیل‌گران، زمانی که به دنبال بررسی قیمت هر نوع محصولی هستند، ابتدا به بررسی خط تولید و به عبارتی به بررسی مواد خامی که باعث شکل‌گیری محصول اصلی می‌شود، می‌پردازند. این موضوع در مورد میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز صدق می‌کند. پس بهتر است ابتدا با هم مروری درباره‌ی خط تولید میلگرد داشته باشیم، تا بررسی کنیم که این محصول فولادی از چه محصولات اولیه‌ای تولید می‌شود و سپس با هم به استدلالی درباره‌ی تاثیر این مواد اولیه در قیمت میلگرد برسیم.

۱- مراحل تولید میلگرد

ابتدا شمش‌های فولادی وارد کوره‌های مخصوصی می‌شوند. دمای کوره ها را روی ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنند. برای هدایت شمش‌ها به داخل کوره از یک جک هیدرولیکی استفاده می‌کنند و در نهایت شمش‌ها در ردیف‌های مشخص به داخل کوره هدایت می شود. حال شمش‌ها در داخل کوره قرار گرفته‌اند و در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد به وسیله ی جریانات گردآبی برای نورد آماده می‌شوند.

شمش‌ها به خط تولید ارسال می‌شوند. به این صورت که روی رول‌ها قرار می‌گیرند و وارد مرحله‌ای به نام رافینگ می‌شوند. مرحله‌ی رافینگ، در سه مرحله، از قطر شمش‌های پخته شده می‌کاهد و به طول آن می‌افزاید. بعد از مرحله‌ی رافینگ، قفسه‌های نورد قرار گرفته‌اند. این مرحله خود شامل ۱۰ تا ۱۸ استند با کالیبر می‌باشد.

مرحله آخر نورد، آج زنی میلگرد می‌باشد و در نهایت میلگردهای تولید شده، در زیر گیوتین‌های بسته‌بندی به طول ۱۲ متر طبق استاندارد ایزیری ایران برش داده می شود. در نهایت به صورت بندیل‌های ۲ تنی بسته‌بندی می‌شود.

دستگاه های موجود در کارخانه میلگرد

در زیر فهرست دستگاه‌های موجود در کارخانه‌های تولید میلگرد را مشاهده می‌کنید.

  • کوره پیشگرم: به منظور پخت شمش
  • رول های کور: به منظور انتقال شمش جهت نورد به طرف رافینگ
  • رافینگ: جهت نورد، همچنین کاهش ابعاد شمش و در نهایت افزایش طول آن
  • رول های رافینگ: به منظور انتقال مواد به طرف استند
  • قیچی متراژ: به منظور برش میلگرد در طول های معین
  • شانه های بسته بندی: به منظور خنک کاری وآماده سازی برای بسته بندی میلگردها
  • قچی سرزن
  • استند

نورد چیست؟

متدوال‌ترین روش تولید میلگرد از طریق نورد بر روی فولاد می‌باشد. در تعریفی ساده می‌توان این‌گونه بیان کرد که فرآیند تغییر شکل فلزات دارای قابلیت موم‌رسانی، از طریق عبور از بین غلتک‌ها را نورد می‌گویند. نورد به طور کلی، به دو صورت نورد گرم و نورد سرد صورت می‌گیرد.

نورد سرد: وقتی تغییر شکل فلز در دمای محیط صورت گیرد به آن نورد سرد می‌گویند.

نورد گرم: وقتی تغییر شکل فلز در دمای بالاتر از دمای محیط و کمتر از دمای ذوب فلز صورت گیرد به آن نورد گرم می‌گویند.

 

۲- قیمت مواد اولیه؛ فولاد

همان‌گونه که می‌دانید با کمبود سنگ آهن، قراضه و سایر مواد مورد استفاده در تولید فولاد مواجه هستیم. پس تغییر و تحول در قیمت هر یک از این مواد خام می‌تواند آغازگر تغییرات در قیمت فولاد و در نهایت قیمت میلگرد گردد.

روش های تولید فولاد خام

در شیوه‌ی تولید میلگرد متوجه شدیم که ماده‌ی خام اولیه، فولاد می‌باشد. فولاد خام، خود به دو روش اصلی زیر تولید می‌شود.

روش اول: تهیه آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند و یا تولید فولاد در کانورترهای اکسیژنی

در روش اول، سنگ آهن دانه درشت پس از فرآوری وارد کوره می‌شود تا چدن مذب حاصل گردد. سپس آهن خام (چدن مذاب) در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل شده؛ با ناخالصی‌ها ترکیب می‌شود تا در نهایت فولاد خام حاصل گردد.

روش دوم: احیای مستقیم سنگ آهن و ذوب آهن اسفنجی و قراضه

در این روش از کوره‌های الکتریکی استفاده می‌شود. در جهان با کمبود قراضه مواجه هستیم. بدین منظور از آهن اسفنجی نیز برای عملیات ذوب کردن در کوره‌ها استفاده می‌شود.

۳- نرخ دلار و ارز

نرخ دلار از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد می‌باشد. اگر دلار نوسانات بیش از حدی داشته باشد (نه ۵۰ الی ۱۰۰ تومان)، به طور قطع بر قیمت میلگرد تاثیر خواهد گذاشت. علت این موضوع این است که کشور ما به عنوان صادر کننده‌ی آهن شناخته می‌شود، و از همین بابت تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌گردد.

بنابراین با نوسانات قیمت دلار در بازار داخلی، قیمت آهن، از جمله قیمت میلگرد نیز تغییر کرده و کاهش یا افزایش می‌یابد.

۴- شاخص بورس

شاخص بورس به انواع مختلف بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد.

۵- هزینه حمل و نقل

همان‌طور که می‌دانید هزینه‌ی حمل و نقل، رابطه‌ی مستقیمی با قیمت نفت و انرژی دارد.

۶- تورم جهانی و تاثیر آن بر بازار

تورم از معضلات اقتصادی بسیاری از کشورها می‌باشد. همان‌طور که می‌دانیم تولید ۶۰ درصد از فولاد جهان در کشورهای در حال توسعه انجام می‌گیرد. و کشور چین ۳۰ درصد این میزان تولید را از آن خود کرده است. از طرفی کشورهای توسعه یافته، کارخانه‌های خود را بنا به دلایلی، از جمله کاهش هزینه تولید و نیروی کار ارزان به کشورهای در حال توسعه انتقال داده‌اند. با انتقال کارخانه‌ها، قیمت آهن، از جمله قیمت میلگرد تحت تاثیر مستقیم تورم در این کشورها قرار گرفته است.

در مثالی ساده، مفاهیم بالا را تشریح می‌کنیم:

برای مثال اگر سیاست‌های حاکم بر کشور، باعث پایین آمدن ارزش پول ملی در مقابل ارزهای بین‌المللی گردد، باعث می‌شود تا خریداران آهن مبلغ بیشتری برای تهیه تقاضای خود پرداخت نمایند.

راه اندازی سایت صفاهان فلز احسان

سایت صفاهان فلز احسان در آذرماه ۱۳۹۷ راه اندازی گردید. کلیه مشترکین عزیز می توانند از طریق بخش تماس با ما با شرکت صفاهان فلز احسان در ارتباط باشند؛ خوشحالیم که در خدمت شما دوستان عزیز هستیم.

#من_ماسک_میزنم