تحلیل‌گران، زمانی که به دنبال بررسی قیمت هر نوع محصولی هستند، ابتدا به بررسی خط تولید و به عبارتی به بررسی مواد خامی که باعث شکل‌گیری محصول اصلی می‌شود، می‌پردازند. این موضوع در مورد میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز صدق می‌کند. پس بهتر است ابتدا با هم مروری درباره‌ی خط تولید میلگرد داشته باشیم، تا بررسی کنیم که این محصول فولادی از چه محصولات اولیه‌ای تولید می‌شود و سپس با هم به استدلالی درباره‌ی تاثیر این مواد اولیه در قیمت میلگرد برسیم.

۱- مراحل تولید میلگرد

ابتدا شمش‌های فولادی وارد کوره‌های مخصوصی می‌شوند. دمای کوره ها را روی ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنند. برای هدایت شمش‌ها به داخل کوره از یک جک هیدرولیکی استفاده می‌کنند و در نهایت شمش‌ها در ردیف‌های مشخص به داخل کوره هدایت می شود. حال شمش‌ها در داخل کوره قرار گرفته‌اند و در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد به وسیله ی جریانات گردآبی برای نورد آماده می‌شوند.

شمش‌ها به خط تولید ارسال می‌شوند. به این صورت که روی رول‌ها قرار می‌گیرند و وارد مرحله‌ای به نام رافینگ می‌شوند. مرحله‌ی رافینگ، در سه مرحله، از قطر شمش‌های پخته شده می‌کاهد و به طول آن می‌افزاید. بعد از مرحله‌ی رافینگ، قفسه‌های نورد قرار گرفته‌اند. این مرحله خود شامل ۱۰ تا ۱۸ استند با کالیبر می‌باشد.

مرحله آخر نورد، آج زنی میلگرد می‌باشد و در نهایت میلگردهای تولید شده، در زیر گیوتین‌های بسته‌بندی به طول ۱۲ متر طبق استاندارد ایزیری ایران برش داده می شود. در نهایت به صورت بندیل‌های ۲ تنی بسته‌بندی می‌شود.

دستگاه های موجود در کارخانه میلگرد

در زیر فهرست دستگاه‌های موجود در کارخانه‌های تولید میلگرد را مشاهده می‌کنید.

  • کوره پیشگرم: به منظور پخت شمش
  • رول های کور: به منظور انتقال شمش جهت نورد به طرف رافینگ
  • رافینگ: جهت نورد، همچنین کاهش ابعاد شمش و در نهایت افزایش طول آن
  • رول های رافینگ: به منظور انتقال مواد به طرف استند
  • قیچی متراژ: به منظور برش میلگرد در طول های معین
  • شانه های بسته بندی: به منظور خنک کاری وآماده سازی برای بسته بندی میلگردها
  • قچی سرزن
  • استند

نورد چیست؟

متدوال‌ترین روش تولید میلگرد از طریق نورد بر روی فولاد می‌باشد. در تعریفی ساده می‌توان این‌گونه بیان کرد که فرآیند تغییر شکل فلزات دارای قابلیت موم‌رسانی، از طریق عبور از بین غلتک‌ها را نورد می‌گویند. نورد به طور کلی، به دو صورت نورد گرم و نورد سرد صورت می‌گیرد.

نورد سرد: وقتی تغییر شکل فلز در دمای محیط صورت گیرد به آن نورد سرد می‌گویند.

نورد گرم: وقتی تغییر شکل فلز در دمای بالاتر از دمای محیط و کمتر از دمای ذوب فلز صورت گیرد به آن نورد گرم می‌گویند.

 

۲- قیمت مواد اولیه؛ فولاد

همان‌گونه که می‌دانید با کمبود سنگ آهن، قراضه و سایر مواد مورد استفاده در تولید فولاد مواجه هستیم. پس تغییر و تحول در قیمت هر یک از این مواد خام می‌تواند آغازگر تغییرات در قیمت فولاد و در نهایت قیمت میلگرد گردد.

روش های تولید فولاد خام

در شیوه‌ی تولید میلگرد متوجه شدیم که ماده‌ی خام اولیه، فولاد می‌باشد. فولاد خام، خود به دو روش اصلی زیر تولید می‌شود.

روش اول: تهیه آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند و یا تولید فولاد در کانورترهای اکسیژنی

در روش اول، سنگ آهن دانه درشت پس از فرآوری وارد کوره می‌شود تا چدن مذب حاصل گردد. سپس آهن خام (چدن مذاب) در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل شده؛ با ناخالصی‌ها ترکیب می‌شود تا در نهایت فولاد خام حاصل گردد.

روش دوم: احیای مستقیم سنگ آهن و ذوب آهن اسفنجی و قراضه

در این روش از کوره‌های الکتریکی استفاده می‌شود. در جهان با کمبود قراضه مواجه هستیم. بدین منظور از آهن اسفنجی نیز برای عملیات ذوب کردن در کوره‌ها استفاده می‌شود.

۳- نرخ دلار و ارز

نرخ دلار از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد می‌باشد. اگر دلار نوسانات بیش از حدی داشته باشد (نه ۵۰ الی ۱۰۰ تومان)، به طور قطع بر قیمت میلگرد تاثیر خواهد گذاشت. علت این موضوع این است که کشور ما به عنوان صادر کننده‌ی آهن شناخته می‌شود، و از همین بابت تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌گردد.

بنابراین با نوسانات قیمت دلار در بازار داخلی، قیمت آهن، از جمله قیمت میلگرد نیز تغییر کرده و کاهش یا افزایش می‌یابد.

۴- شاخص بورس

شاخص بورس به انواع مختلف بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد.

۵- هزینه حمل و نقل

همان‌طور که می‌دانید هزینه‌ی حمل و نقل، رابطه‌ی مستقیمی با قیمت نفت و انرژی دارد.

۶- تورم جهانی و تاثیر آن بر بازار

تورم از معضلات اقتصادی بسیاری از کشورها می‌باشد. همان‌طور که می‌دانیم تولید ۶۰ درصد از فولاد جهان در کشورهای در حال توسعه انجام می‌گیرد. و کشور چین ۳۰ درصد این میزان تولید را از آن خود کرده است. از طرفی کشورهای توسعه یافته، کارخانه‌های خود را بنا به دلایلی، از جمله کاهش هزینه تولید و نیروی کار ارزان به کشورهای در حال توسعه انتقال داده‌اند. با انتقال کارخانه‌ها، قیمت آهن، از جمله قیمت میلگرد تحت تاثیر مستقیم تورم در این کشورها قرار گرفته است.

در مثالی ساده، مفاهیم بالا را تشریح می‌کنیم:

برای مثال اگر سیاست‌های حاکم بر کشور، باعث پایین آمدن ارزش پول ملی در مقابل ارزهای بین‌المللی گردد، باعث می‌شود تا خریداران آهن مبلغ بیشتری برای تهیه تقاضای خود پرداخت نمایند.