تغییرات نرخ ارز مهمترین کنترل کننده قیمت محصولات است. اما همانطور که در مقالات قبل هم به آن اشاره شد به ناچار قیمت های داخلی تحت تاثیر قیمت های جهانی قرار خواهد گرفت. اخبار امروز مبنی بر افزایش لحظه ای نرخ دلار تا ۷۰۰ تومان نسبت به دیروز در کنار اخبار مربوط به افزایش قیمت سنگ آهن و شمش چین موجب افزایش قیمت محصولات فولادی در ایران هم خواهد شد.

این افزایش قیمت حداقل تا چند روز قابل پیش بینی است چرا که کنترل مجدد قیمت ها توسط دولت امکان پذیر است اما ممکن است برای خریدارانی که قصد سرمایه گذاری در خرید و فروش آهن را ندارند بهترین موقع برای خرید باشد، چرا که پیش بینی دقیق با توجه به عدم نوسانات میسر نیست.

از طرف دیگر کاهش قیمت ارز به زیر ۱۲ هزار تومان بعید است، اما به نظر می رسد نوسانات حول این قیمت حداقل تا چند روز آینده ادامه داشته باشد چرا که علی رغم مدیریت دولت و بانک مرکزی در کنترل اوضاع اقتصادی، تردیدی در محدود شدن درآمدهای ارزی کشور ناشی از تحریم ها وجود ندارد.

شنیده ها:
همچنین آمار نشان می دهد صادرات کالاهای ایرانی به عراق بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است و در برنامه تدوین شده بر ادامه این پیمان پولی تاکید شده است.
شنیده ها حاکی از آنست که محصولات فولادی یکی از اهداف صادارت به عراق می باشد که موجب تاثیر بر قیمت ارز خواهد شد.
لذا فعالان اقتصادی بخصوص در حوزه محصولات فولادی باید آگاهانه نسبت به تقاضای خود اقدام کنند.