پس از گذشت تقریبا ۱۵ روز از انتخابات آمریکا و علی رغم تلاش های ترامپ برای اثبات تقلب در نتیجه انتخابات همچنان جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب می باشد. در این صورت قول های بایدن در خصوص لغو تحریم های آمریکا علیه ایران پس از پیروزی خود قوت گرفته است و اکنون سوالی که در ذهن اکثر ما می چرخد این است آیا واقعا بایدن تحریم ها را لغو خواهد کرد؟ آیا لغو این تحریم ها چه تاثیری بر بازار و قیمت ها دارد و در واقعا تا چه میزان می تواند موثر باشد. در ادامه به این موضوع پرداخته ایم و تمامی مسائل حاشیه آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

 

 

لغو تحریم ها در دولت بعدی آمریکا و تاثیر آن بر بازار

ایران و آمریکا دو کشوری که از ابتدای انقلاب جمهوری اسلامی تاکنون یعنی بیش از ۴۰ سال خصومت دیرینه دارند. در واقع تحریم اقدامی متوسل به زور برای واداری طرف مقابل می باشد که نه تنها می تواند اثر سوء بر روابط بین الملل یک کشور بلکه بر اقتصاد و معیشت مردم آن کشور داشته باشد. تحریم های آمریکا علیه ایران پدیده ای نو نبوده و در طول انقلاب وجود داشته است اما در چهار سال گذشته یعنی در زمان ریاست جمهوری ترامپ بیشترین میزان تحریم علیه ایران وضع شد و به نوعی ایران تیره ترین دوران سیاسی و اقتصادی را تجربه کرد. وجود تحریم ها در کنار همه گیری اپیدمی کرونا شرایط را بیش از پیش برای دولت و ملت ایران سخت تر کرد. تا جایی که در سطح بین الملل خواستار لغو تحریم ها در این شرایط شدند ولی گویا تصمیمات کاخ سفید و دولت ترامپ به قدری قاطع است که چیزی بر آن تاثیر ندارد.

البته در داخل ایران نیز تلاش هایی برای لغو این تحریم ها صورت گرفته است که البته تاکنون هیچ یک از آنها کارآمد نبوده است. اما چرا دولت ایران نتوانسته با لغو این تحریم ها حداقل تا میزانی اثر منفی آن را از زندگی و معیشت مردم خود بر دارد. در این خصوص به دو دیدگاه از تحلیلگران سیاسی پرداخته ایم.

دیدگاه اول آن است که به دلیل آن که وزارت امور خارجه اجتماعی در داخل تشکیل نداده تا با استفاده از آن بتواند اقدامات عملیاتی خود را پیش ببرد و دیدگاه دوم بر این باور است که اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه ایران کافی نبوده و بهتر است اقداماتی برای تاثیرگذاری بر روی افکار عمومی آمریکا و کشورهای موثر در منطقه شکل دهد، که البته در این خصوص هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

و اما اکنون پس از انتخابات آمریکا ۲۰۲۰ چنانچه بایدن پس از ورود به کاخ سفید و قرارگیری بر سر قدرت تحریم های علیه ایران را بردارد و به برجام بازگردد این بدان معناست که امکان صادرات و ورود ارز به داخل کشور فراهم می شود و بازار رونق می گیرد و از طرف دیگر پول های بلوکه شده ایران بازخواهد گشت و تا میزانی کسری بودجه رفع خواهد شد. این بسیار طبیعی است بازار در اولین فرصت حتی به صورت موقت و متاثر از جو مثبت بازار در جوانب مختلف تغییر خواهد کرد. برای توضیح بیشتر، به دو سوالی که بیشتر پرسیده می شود پاسخ می دهیم:

لغو تحریم ها در دولت بعدی آمریکا و تاثیر آن بر بازار

آیا قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند؟

یکی از کارشناسان اقتصادی وضعیت اقتصادی ایران را پس از لغو تحریم ها و بازگشت حدودا ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده به کشور، اینگونه تحلیل کرده است که با بازگشت آمریکا به برجام در کنار منابع مالی که به ایران باز میگردد فرصت هایی برای ایران ایجاد می گردد ضمن آنکه بسیاری از هزینه هایی مانند داد و ستد که هم اکنون متوجه ایران می باشد برطرف خواهد شد. همچنین با برطرف کردن تحریم ها نفت ایران به صورت مسقتیم به فروش می رسد و درآمد های ارزی به رونق گذشته خود باز می گردد. در این صورت است که تا میزانی از قیمت کنونی دلار در بازار کاسته خواهد شد.

آیا قیمت طلا کاهش می یابد؟

از طرف دیگر تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی هستند که بر این عقیده اند که با رفع تحریم ها اثر مثبت آن بر بازار کوتاه مدت است و تنها دلیل اصلی آن دولت می باشد که نمی گذارد از حدی قیمت ارز کاهش یابد. بر همین اساس نمی توان انتظار کاهش قیمت در بازار طلا را داشت. نظر به اینکه قیمت روز طلا بر اساس قیمت دلار و نرخ جهانی طلا محاسبه می شود.

پیش بینی بورس بعد از انتخابات آمریکا

در واقع اثر تحریم یا لغو آن بر اقتصاد ایران بیشتر می تواند تاثیر روانی باشد چرا که عوامل داخلی زیادی وجود دارد که از کاهش قیمت ها تا رسیدن به مقطعی جلوگیری کند. این را می تواند از رفتار بازار مشاهده کرد. مطابق با آنچه در رفتار چند ماهه بازار رصد کردیم می شد این را فهمید که بازار بیشتر به انتظارات آینده و نه به مسائل اقتصادی واکنش نشان داد به همین دلیل لغو تحریم اثر کوتاه مدت و بر اساس جو روانی بازار دارد. بازار بورس ایران نیز مسئله ای وابسته به تحریم آمریکا نمی باشد و مشکلات به وجود آمده در آن باید با تصمیمات و سیاست های دولت حل و فصل شود.